Projekt Czas na Tradycję – wizyta w Tykocinie

Dodana: 24 lipiec 2020 07:45

„Czas na Tradycję” -  to nowy projekt Starostwa Powiatowego w Białymstoku.  Wspólnie z radnymi starosta Jan Perkowski odwiedza gminy naszego powiatu i ich mieszkańców, by poznawać lokalne tradycje.

Pierwszą odwiedzoną gminą był Gródek. Region ten słynie z dań ziemniaczanych, więc na spotkaniu 24.06.2020 r. panie z Koła Gospodyń Wiejskich, starosta, wójt, trójka powiatowych radnych oraz pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Gródku wspólnie przyrządzili placki ziemniaczane w kilku odsłonach.

Kolejnym odwiedzonym miejscem był Tykocin. 22 lipca starosta Jan Perkowski, wicestarosta Roman Czepe, powiatowy radny Adam Backiel wraz z burmistrzem Tykocina Mariuszem Dudzińskim rzeźbili w drewnie z lipy. Ich instruktorem był lokalny artysta Jan Kalicki, który od 37 lat specjalizuje się w wykonywaniu postaci judaistycznych i biblijnych. Na co dzień można go spotkać przed tykocińską Synagogą.

Nasza akcja ma pokazać, że w piętnastu gminach naszego powiatu mamy perełki, które są ciekawymi miejscami do zwiedzenia. W Tykocinie spotkaliśmy wielu turystów z całej Polski: Wrocławia, Kalisza, Kielc, zaciekawionych miastem. Oprócz rzeźbiarstwa, pokazaliśmy również tutejsze smaki - np. sery wytwarzane w lokalnej agroturystyce - przekonywał podczas imprezy starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski.

Walory Tykocina podkreśla także wicestarosta Roman Czepe.

- Tykocin jest perłą nie tylko naszego regionu, ale całego kraju. Jeżeli ktoś chce zobaczyć Polskę przyszłości, dumę z tego co mamy,  historycznie, przyrodniczo i współcześnie - tak rozwojowo, to powinien  przyjechać do Tykocina - zachęca Roman Czepe.

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński, który też wziął udział w wydarzeniu, podkreślał, że choć do miasteczka przyjeżdża coraz więcej turystów, to promocji nigdy za wiele. 

Sam Tykocin to m.in. zabytkowy rynek z pomnikiem Stefana Czarnieckiego, Synagoga, barokowy kościół pod wezwaniem św. Trójcy, odbudowany zamek. Można tu dobrze zjeść, a także odwiedzić miejsca, gdzie kręcono filmy m.in. „U pana Boga za piecem” czy „Boża podszewka”. Warto też odwiedzić pobliską wioskę bocianią – Pentowo lub przepłynąć się łódką po rzece Narew.

W ramach akcji "Czas na tradycję" Starostwo Powiatowe w Białymstoku będzie jeszcze m.in. w Czarnej Białostockiej, Supraślu i Surażu.