Uroczyste rozpoczęcie budowy SOR przy Szpitalu Powiatowym

Dodana: 30 wrzesień 2019 14:52

Budowa SOR i lądowiska przy SP ZOZ Łapy trwa od maja 2019 r.  Znajdą się tutaj:  rejestracja, izba przyjęć, sala obserwacyjna i resuscytacyjno - zabiegowa a także gabinety konsultacyjne. Lekarze będą tu ratować zdrowie i życie pacjentów z zawałami, urazami wielonarządowymi, udarami, a także poszkodowanych w wypadkach.

Wprawdzie, w łapskim szpitalu działa całodobowa izba przyjęć, ale jak przyznaje dyrektor placówki Urszula Łapińska „była bardzo minimalistyczna". W przyszłości na SOR będzie więcej lekarzy i więcej sprzętu np. tomograf.  Łapski SOR ma być odciążeniem dla białostockich szpitali, gdzie są kolejki.

Krajowy konsultant ds. medycyny ratunkowej prof. Jerzy Ładny ocenia, że łapski SOR może przyjąć co piątego pacjenta białostockich SOR. Tuż obok szpitala powstaje też lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zakończenie budowy SOR planowane jest na wrzesień 2020 roku. Wyposażanie potrwa do grudnia.  Koszt inwestycji to nieco ponad 12 mln zł, w tym ponad 8 mln zł to dotacja z Ministerstwa Zdrowia. Reszta kwoty pochodzi z budżetu Powiatu Białostockiego.

To kolejna ważna inwestycja SP ZOZ w Łapach. W lutym 2019 r. otwarto dwukondygnacyjny budynek, w którym mieszczą się:  blok operacyjny, oddział chirurgiczny, oddział intensywnej terapii, pracownia endoskopowa i sterylizatornia.  Z kolei w połowie września 2019 uroczyście otwarto po remoncie wnętrz przychodnię przy ul. Piaskowej. Będzie tu gabinet lekarza pierwszego kontaktu, pediatry oraz poradnie specjalistów: leczenia zespołu stopy cukrzycowej, endokrynologiczna, neurologiczna, okulistyczna i laryngologiczna.