Liceum w Łapach w hołdzie NIEPODLEGŁEJ

Dodana: 13 listopad 2019 12:23

Choć od tego momentu minęło  już 101 lat i często: „rzeczywistość skrzeczy”, to data 11 listopada jest czasem niezapomnianym i okazją do refleksji na temat naszego jestestwa.

Tegoroczne Święto Niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Łapach obchodzono z udziałem całej społeczności szkolnej. Zaangażowanie uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły w uczczenie tego wydarzenia przybrało różnorodny kształt działań.

„Naród streszcza się w swej literaturze i żyje przez nią, gdyż nie może inaczej….”

                                                                                      /  Henryk Sienkiewicz /

Świętowanie w Łapach rozpoczęło się w tygodniu poprzedzającym oficjalne obchody rocznicowe od siedmiominutowego czytania, na początku każdej lekcji, dzieł literackich polskich i światowych twórców wybranych przez uczniów.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

                                           / Józef Wybicki /

8 listopada 2019 roku społeczność I LO, kontynuując ubiegłoroczną inicjatywę „Rekord dla Niepodległej”, wsparła narodową akcję, objętą patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży – „Szkoła do hymnu”, dołączając do ogólnopolskiego chóru niepodległościowego i punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewała Mazurek Dąbrowskiego.

„Kocham Cię Polsko”

Pod takim hasłem odbył się quiz wiedzy o Polsce, przygotowany przez Samorząd Uczniowski  I LO. Uczestnicy konkursu, mierząc się z pytaniami z różnych dziedzin wiedzy o naszym kraju, mieli możliwość sprawdzenia umiejętności kojarzenia faktów historycznych, zdolności interpretacji zjawisk etnicznych - czyli sprawdzenia własnej dojrzałości intelektualnej.

„ Płomień rozgryzie malowane dzieje,

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

       Pieśń ujdzie cało…”

                                                           /Adam Mickiewicz /

Ogromne znaczenie w procesie utrwalania niepodległości Polski miała i nadal ma pamięć historyczna – szczególnie dzieje naszego Kraju i Narodu, ukryte w źródłach kultury. Jednym z nich są pieśni i piosenki, służące podtrzymywaniu ducha, krzewieniu dumy narodowej. Powstały często z potrzeby chwili, w trudnych dla Ojczyzny momentach. Zrodzone w sercach powstańców, konspiratorów, żołnierzy – dziś pełnią rolę strażników narodowych wartości, służąc następnym pokoleniom w budowaniu i wzbogacaniu własnej tożsamości.

Muzyka i śpiew wypełniły więc dalszą część naszej szkolnej uroczystości. Wykonawcami niezwykłego koncertu „ W hołdzie Niepodległej” byli uczniowie klas I. Repertuar obejmował utwory patriotyczne z różnych okresów rodzimej historii. Słowa pieśni i piosenek śpiewanych niegdyś przez legionistów, partyzantów, żołnierzy walczących na frontach I i  II wojny światowej, płynące z ust młodego pokolenia, wybrzmiały jak testament narodowej suwerenności, a śpiew w zespole wzmocnił poczucie przynależności społecznej.

Czas ma osobliwą cechę – nie daje się zatrzymać. Z perspektywy upływających ponad 100 lat od przywrócenia Ojczyźnie wolności, uczniowie liceum ciągle poznają i odkrywają na nowo karty naszych dziejów. Tym razem także, tworząc lokalną wspólnotę, mogli wspominać tamte wydarzenia, wpisując się w dziedzictwo, któremu na imię Polska.