Narodowe czytanie 2019

Dodana: 9 wrzesień 2019 11:23

7 września 2019 r. Polacy w wielu miejscach w kraju uczestniczyli w Narodowym Czytaniu. Była to 8 edycja akcji pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku czytano polskie nowele.

Powiat Białostocki włączył się do akcji, czytając wychowankom Domu Dziecka w Krasnem "Katarynkę" Bolesława Prusa. Słuchaczami było około 40 dzieci, z wyjątkiem tych najmłodszych. Fragmenty noweli czytali: sekretarz Powiatu Białostockiego Joanna Kondzior, radni Powiatu Białostockiego Maria Busłowska i Adam Backiel, pracownicy Starostwa: Ewelina Buczyńska – Kiślaczuk i Paweł Dobiecki oraz czwórka podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy. Na zakończenie czekał na wszystkich słodki poczęstunek. Dziękujemy dyrektor Domu Dziecka w Krasnem Annie Zieniewicz i dzieciom za miłe przyjęcie.

W akcję Narodowe Czytanie 2019 włączyły się też Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy wspólnie z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Organizatorzy zaprosili do czytania zbioru gawęd szlacheckich pt. „Z pamiętnika Soplicy” Henryka Rzewuskiego władze samorządowe, zainteresowanych partnerów zawodowych oraz mieszkańców.
Dodatkowym punktem był odczyt historyczny pt. „Bitwa pod Lanckoroną 1771 w czasie konfederacji Barskiej” Adama Kamińskiego. W czasie spotkania zaakcentowano również 70-lecie powstania Miejskiej Biblioteki. Jej kierownik Elżbieta Wróblewska w prezentacji multimedialnej przedstawiła szeroki zakres działań bibliotecznych. Na zakończenie czytania w holu Centrum Kultury zaprezentowano zbiór plakatów autorstwa Mieczysława Ciołka.

Wzorem lat ubiegłych udział w akcji „Narodowe czytanie” kontynuują uczniowie Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej. Pierwszą lekturą w 2012r. była epopeja „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza. W kolejnych latach uczniowie czytali m.in. utwory A. Fredry, H. Sienkiewicza, B. Prusa. Do tegorocznej edycji Para Prezydencka wybrała nowele i opowiadania z XIX- XX w.. Już w przeddzień oficjalnego rozpoczęcia akcji uczniowie Zespołu Szkół czytali przejmujące opowiadanie S. Żeromskiego „ Rozdziobią nas kruki, wrony …”. W cyklu kolejnych spotkań mają sięgnąć po kolejne utwory i zachęcają wszystkich do włączenia się w tę ogólnopolską akcję.