9 listopada 2018 – podsumowanie powiatowego konkursu historyczno-fotograficznego „Niepodległa nasza Mała Ojczyzna –puzzle patriotyczne”.

Dodana: 13 listopad 2018 12:25

„Niepodległa nasza Mała Ojczyzna –puzzle patriotyczne”.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Powiecie Białostockim Starostwo Powiatowe w Białymstoku wspólnie z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego (Biblioteką Publiczną Powiatu Białostockiego) w Białymstoku oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Wasilkowie, a także przy wsparciu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddziału Białostockiego zorganizowało powiatowy konkurs fotograficzno - historyczny pt. „Niepodległa nasza Mała Ojczyzna – puzzle patriotyczne”. Podsumowanie przedsięwzięcia z bogatym programem spotkania zorganizowano w Bibliotece wasilkowskiej, w którym uczestniczyło  51 osób. Konkurs  skierowany był do bibliotek samorządowych z powiatu białostockiego oraz dwóch filii bibliotecznych Książnicy Podlaskiej (nr 8 i 13).  W konkursie wzięło udział 36 uczestników, od których wpłynęło 38  fotografii (z 13 na 15 gmin funkcjonujących na terenie powiatu) z klas V-VIII szkoły podstawowej. Nadesłane zdjęcia prezentowały  miejsca pamięci niepodległości naszej Małej Ojczyzny, dodatkowo wzbogacone o krótki opis co przedstawiają.

Sześcioosobowa  Komisja oceniając zdjęcia wzięła pod uwagę oryginalność prac, walory artystyczne i estetyczne, a także zgodność z tematem konkursu. Dodatkowym elementem oceny były dołączone informacje nt. przedstawionego obiektu. W fotografiach przeważały proste, oszczędne kompozycje, zdjęcia były  poprawne techniczne, miały dobrą kompozycję, stonowaną kolorystykę, oddającą powagę tematu.

Komisja  nagrodziła:

I  miejscem: Julię Świstun (gm. Turośń Kościelna);

II  miejscem: Łucję Sułkowską (Filia Biblioteczna nr 13 w Białymstoku)/ ex aequo: II  miejscem : Iwo Karolczuka (gm. Supraśl);

III  miejsce:  Natalię Bieryło (gm. Turośń Kościelna).

Wyróżniono:

Oliwię Sapiehę (gm. Czarna Białostocka);

Wojciecha Brasławskiego (gm. Wasilków);

Gabrielę Chwojko (gm. Gródek);

Joannę Hermanowską (gm. Zabłudów);

Julię Grześ (gm. Gródek).

Wyróżnienie specjalne dla najmłodszej uczestniczki: Pauliny Hermanowskiej (gm. Zabłudów).

Każdy z w/w nagrodzonych otrzymał m.in. książki, gry, a także karty podarunkowe do sklepu decathlon zakupione przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku.

Ponadto wszyscy  uczestnicy oraz  Biblioteki biorące udział w konkursie otrzymały suweniry. Materiał fotograficzno-historyczny, który wpłynął na konkurs, został wykorzystywany  na  wystawę, którą można obejrzeć do końca 2018 roku  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie.

Podczas uroczystości Pani Julicie Skiepko – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji przekazano kapsułę czasu, celem umieszczenia przyszłym pokoleniom na terenie siedziby Starostwa Powiatowego w Białymstoku.