XIX Regaty Puchar Żubra na Zalewie Siemianówka

Dodana: 28 czerwiec 2019 10:57

W dn. 22-23 czerwca  na wodach Zalewu Siemianówka odbyły się XIX Regaty Puchar Żubra. W latach 2001-2003 organizowała je Gmina Narewka, w 2004 roku wspólnie z gminą Michałowo, a od 2005 roku wyłącznie Gmina Michałowo. Do 2007 roku był to Puchar Polski Jachtów Kabinowych.

W 2008 roku po raz pierwszy dzięki współpracy z Uczniowskim Klubem Żeglarskim, 7 regaty zmieniły swój charakter i zasięg, stając się międzynarodową imprezą  sportową w której rywalizują dzieci i młodzież w klasie Optimist i Laser i Laser 4,7. Z chwilą powstania MOSiR, to on jest organizatorem regat wspólnie z UKŻ 7. W tym roku pogoda była idealna, wiatr sprzyjał żeglowaniu. Rozegrano wszystkie zaplanowane starty.

Przybyło 85 łódek z Białorusi (Grodna) oraz Białegostoku, Ełku, Giżycka, Lublina, Michałowa, Mrągowa, Olsztyna, Pisza, Poznania. Uroczystości otwarcia i zamknięcia dokonali burmistrz Michałowa Marek Nazarko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Żednia  Grzegorz Dworakowski, prezes UKŻ 7 Ewa Baranowska, dyrektor MOSiR w Michałowie Dariusz Golak. Sędzią głównym tegorocznych zawodów był Andrzej Steidinger. Starosta białostocki Jan Perkowski cieszy się, że tak widowiskowa impreza odbywa się rokrocznie na Zalewie Siemianówka (zbiornik leży na terenach 2 powiatów: białostockiego i hajnowskiego).

Najlepsi żeglarze w poszczególnych klasyfikacjach otrzymali puchary, nagrody i dyplomy współfinansowane przez Powiat Białostocki, a każdy uczestnik – upominki. Trzy najliczniejsze reprezentacje – Giżycko, Lublin oraz Olsztyn zabrały ze sobą chyba najcenniejsze nagrody – żagle i rumpel.

W Regatach Puchar Żubra nagrodę główną stanowi rzeźba króla puszczy dla najlepszej drużyny. Zdobyli ją zawodnicy z Mrągowa.

Dokładne wyniki regat można zobaczyć na www.upwind24.com w zakładce Regaty zakończone. XIX Regaty Puchar Żubra.

Za rok XX Regaty Puchar Żubra. Organizatorzy już zapraszają!