Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Ogrodniczki 2019

Dodana: 3 wrzesień 2019 14:11

Sportowej atmosferze sprzyjała letnia aura. Uczestnicy stawili się licznie. W piątek uroczystego otwarcia w kilku słowach dokonali zaproszeni goście - przedstawiciele lokalnych władz i instytucji: Alicja Biały - radna Białegostoku, wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Zdrowia, Roman Czepe - wicestarosta Powiatu Białostockiego i Michał Kiejko z Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Odczytał list od Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, skierowany do uczestników imprezy. Na otwarciu były również przedstawicielki Podlaskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Barbara Górko i Agnieszka Zdrawomysłow.

Ceremonię otwarcia poprowadził Mariusz Rodzik - wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”.

Drugi dzień zawodów (sobota 31.08) otworzył i przywitał ekipy Krzysztof Truskolaski - poseł na Sejm VIII kadencji.

Po części oficjalnej rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach – było bardzo sympatycznie!

W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Ogrodniczkach pojawiły się reprezentacje miast: Olecka (woj. warmińsko-mazurskie), Siedlec (woj. mazowieckie), Zduńskiej Woli (woj. świętokrzyskie) i Białegostoku (woj. podlaskie). W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

• Rzut piłką lekarską
  • Rzut lotką do celu
  • Rzuty kółkiem ringo do celu
  • Pchnięcie kulą
  • Tor przeszkód
  • Rzut piłką do kosza
  • Paintball – strzelanie do celu
  • Turniej tenisa stołowego
  • Turniej półkrzyków

Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 120 osób niepełnosprawnych! Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe – te konkurencje zebrały najwięcej publiczności. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych, spacerach po lesie i wieczornych ogniskach. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 31.09.2019r., nastąpiło podsumowanie zawodów i wyłonienie zwycięzców. Nagrodzono osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn. Pogoda dopisała podczas wszystkich dni zawodów, wszystkie konkurencje zostały rozegrane prawidłowo, nikt nie doznał kontuzji.

Po raz kolejny, popularność Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości, ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Przeprowadzenie Wojewódzkiej Spartakiady nie byłoby możliwe dzięki środkom pochodzącym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, przy wsparciu Polskiego Związku Niepełnosprawnych „START” i Centrum Ortopedyczno-Protetycznego.

Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym!

Więcej zdjęć: www.start.bialystok.pl/wojewodzka-spartakiada-osob-niepelnosprawnych,-ogrodniczki-30-08-01-09-2019r

www.start.bialystok.pl

www.facebook.com/START.Bialystok.PSSON/