Uroczysta inauguracja roku sportowego 2019/2020

Dodana: 20 wrzesień 2019 11:35

Inaugurację Sportu Szkolnego 2019/2020 zorganizował (19.09.2019 r.) Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Białymstoku. Gości – samorządowców, działaczy sportowych, nauczycieli i dyrektorów szkół z regionu, a przede wszystkim młodych sportowców powitał prezes PWZS Kazimierz Gwiazdowski. Podkreślał znaczenie sportu w wychowaniu młodego pokolenia. Gratulował nauczycielom i młodzieży wspaniałych osiągnięć sportowych.

Uroczystość inauguracyjna została połączona z Podsumowaniem Współzawodnictwa Sportowego Szkół Województwa Podlaskiego w roku 2018/2019.
Jednak zanim ogłoszono wyniki klasyfikacji sportowych, prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOL Janusz Kochan wręczył nagrodę zwyciężczyni w konkursie Fair Play – za etyczne zachowanie sportowca. Otrzymała ją uczennica IV LO w Białymstoku Aniela Chodziutko, która podczas zawodów, nie zważając na swój wynik, udzieliła pierwszej pomocy kontuzjowanej rywalce.
Marszałek Artur Kosicki, gratulując wszystkim młodym sportowcom i ich wychowawcom, podkreślił znaczenie nagrody za etyczne i koleżeńskie podejście do rywalizacji sportowej. - Wiem ile wysiłku i trudu wymaga przygotowanie do zawodów i jak bardzo zależy na zwycięstwie, dlatego na najwyższy podziw zasługuje zachowanie, kiedy ponad to stawiamy pomoc drugiej osobie, osobie, z którą o wynik sportowy rywalizujemy – mówił Artur Kosicki. Podziękował również działaczom sportowym, samorządowcom i dyrektorom szkół za wkład w rozwój podlaskiego sportu.

Kolejnym punktem uroczystości było ogłoszenie najbardziej zaangażowanych w działalność sportową szkół w województwie podlaskim w ubiegłym roku szkolnym.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej zdobyła Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach, druga lokatę otrzymała Szkoła Podstawowa nr 32 w Białymstoku, a trzecie – Szkoła Podstawowa w Wasilkowie.
Dyrektor SP nr 32 w Białymstoku Lech Szargiej podkreślał w rozmowie z portalem Wrota Podlasia, że sport jest znakomita metodą wychowawczą. - Odciąga od rzeczy, do których dzisiaj dostęp dzieciaków jest bardzo duży. – podkreślał wieloletni dyrektor SP nr 32.
Zachęcał też dyrektorów szkół do stawiania na sport – Jeśli szkoły będą brać udział w zawodach, to będą wyniki, a na tym skorzysta polski sport – dodał.

Jednym z punktów było też wręczenie pucharów w klasyfikacji powiatów, miast i gmin. Powiat Białostocki (w kategorii powiaty) zajął 4 miejsce. Puchar w strugach deszczu odebrał starosta Jan Bolesław Perkowski.


Po uroczystościach oficjalnych odbyły się zawody sportowe, m.in. o Puchar Urzędu Marszałkowskiego.

Sponsorem Inauguracji Sportu Szkolnego 2019/2020 było Ministerstwo Sportu i Turystyki i Samorząd Województwa Podlaskiego

 

(tekst za wrotapodlasia.pl)