Starostowie powiatu białostockiego na Inauguracji Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Dodana: 8 maj 2019 15:11

Śpiew po raz kolejny od 38 lat wypełnił Sobór Św. Trójcy w Hajnówce. W poniedziałek (6.05.2019r.) uroczyście zainaugurowano tam XXXVIII Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Śpiew cerkiewny posiada właściwości terapeutyczne i kojące, pomaga w odnalezieniu duchowej równowagi i wprowadza w nastrój modlitewny. Prowadzi duszę ku ciału do pełnej harmonii zmysłów, pomaga zwrócić się do Boga, skłania do wzajemnej miłości i jednomyślności – z tym przesłaniem zwrócił się w liście do uczestników koncertu inauguracyjnego Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym Prezydent zaznaczył, że: Muzyka cerkiewna współtworzy dziedzictwo kulturowe Rzeczypospolitej. Zajmuje także znaczące miejsce w europejskiej kulturze muzycznej. Cieszę się, że zainaugurowany przed laty w Hajnówce, będącej ważnym ośrodkiem życia duchowego polskiego prawosławia, skromne spotkania parafialne chórów z upływem lat przeobraziło się w jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w dziedzinie wokalistyki chóralnej w naszym kraju.

O roli Festiwalu i jego niezwykłym charakterze mówili także goście Inauguracji - Europoseł Karol Karski i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Zawsze, kiedy słucham pieśni cerkiewnej jestem pod głębokim, osobistym wrażeniem jej wielkiej głębi oraz zawartej w niej miłości do Boga – mówił Karol Karski.  

Modlitwa do Boga wyrażona w śpiewie – w tej pięknej artystycznej formie, służy temu, co jest cechą charakterystyczną naszej ziemi a mianowicie dialog, współistnienie , możliwość wzajemnego ubogacania się różnymi wymiarami życia religijnego, kulturalnego, społecznego – powiedział  Bohdan Paszkowski.

W inauguracji Festiwalu wzięli udział licznie zgromadzeni goście, wśród nich Starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski i Wicestarosta Roman Czepe.

Tradycyjnie w trakcie Festiwalu wręczono Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego. Przyznawane są od 1989 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teologii, myśli oraz kultury prawosławnej, a także za działania na rzecz pojednania chrześcijan. Laureatami tegorocznej edycji 30. edycji Nagrody są: Arcybiskup Tirany Durres i całej Albanii Anastasios Yannoulatos, ks. Michael Quenot prawosławny duchowny ze Szwajcarii, znawca ikony, prof. Andrzej Romanowski polonista i publicysta, Jan Smyk dziennikarz i działacz społeczny oraz Stowarzyszenie Ukraińskich Prawosławnych Dziennikarzy.

Po oficjalnej części, Festiwal zainaugurował Chór metropolitalny okręgu Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi w Republice Kazachstanu Ałma - Ata z Kazachstanu. Festiwal zwieńczy koncert galowy w sobotę (11.05) w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

Żródło: powiat.hajnowka.pl