Starosta Jan Perkowski odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Dodana: 31 maj 2019 13:38

„Trzydzieści lat samorządu terytorialnego to był dla Polski dobry czas. Wierzę, że samorząd będzie się rozwijał, pracujemy nad propozycją udoskonaleń prawnych”  – mówił Prezydent Andrzej Duda, który nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Uroczystość odbyła się 27.05.2019 r. w Belwederze. Wśród odznaczonych był Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W uroczystości wzięła udział kilkunastoosobowa delegacja z woj. podlaskiego.

Prezydent gratulował i dziękował za dotychczasową służbę dla Rzeczypospolitej wszystkim odznaczonym. „Większość z Państwa usłyszała ode mnie: tak trzymać! Ponieważ pełnią Państwo ważne funkcje publiczne z wyboru mieszkańców Waszych społeczności lokalnych, regionalnych – i to jest wielka wartość. (...) Co możemy powiedzieć o tych 30 latach samorządu terytorialnego w Polsce? A więc także o Państwa działalności – i tych, którzy otrzymali dzisiaj odznaczenia, i wielu spośród zgromadzonych. Z całą pewnością był to dobry czas dla Polski. Z całą pewnością samorząd terytorialny sprawdził się w naszym kraju” – mówił Andrzej Duda.

„Oczywiście, ktoś wyjdzie i będzie mówił o patologiach, lokalnych klikach, o różnych niekorzystnych zjawiskach, które pojawiają się w trakcie funkcjonowania w tak ogromnej rzeszy organizmów, jakimi są jednostki samorządu terytorialnego, których jest w Polsce prawie 3 tys. Ale jeżeli popatrzymy globalnie, to z całą pewnością powiemy: ale na pewno stało się dużo więcej dobrego niż złego.

To samorząd terytorialny w większości dobrze wykorzystał środki europejskie na inwestycje, które były najbliższe obywatelom, które służą rekreacji, wypoczynkowi, świadczeniu usług publicznych, podniesieniu jakości życia mieszkańców. To samorząd lokalny i regionalny dba o bieżące sprawy. To on patrzy na przysłowiowe chodniki” – mówił Andrzej Duda.