Sala obrad Sejmiku nazwana imieniem śp. Krzysztofa Putry

Dodana: 28 sierpień 2019 09:46

„Wybitny polityk, wielki patriota, wicemarszałek Sejmu i Senatu” – m.in. takie słowa widnieją na tablicy, upamiętniającej śp. Krzysztofa Putrę, która zawisła przy wejściu do sali obrad Sejmiku Województwa Podlaskiego. Uroczyście odsłonili ją: syn śp. marszałka  Sebastian Putra, ministrowie Dariusz Piontkowski i Adam Kwiatkowski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

 

Poniedziałkowe (26.08.2019 r.) uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele Świętego Kazimierza Królewicza w Białymstoku, potem była ceremonia złożenia kwiatów na grobie śp. Krzysztofa Jakuba Putry na Cmentarzu św. Rocha. W południe uczestnicy uroczystości spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przed salą obrad Sejmiku, by dokonać odsłonięcia tablicy umieszczonej tuż przy wejściu do niej.

„Jestem przekonany, że każdy kto przeczyta słowa upamiętniające tego wybitnego polityka i działacza społecznego, dostrzeże wartość mądrej, odpowiedzialnej służby państwu i społeczeństwu, przysparzającego dobra ojczyźnie i rodakom. Krzysztof Putra całe swoje życie poświęcił takiej właśnie służbie. Cześć jego pamięci!”  - napisał do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda. List odczytał Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości  wymieniając w swoim liście osiągnięcia Krzysztofa Putry, zaznaczył, że zawdzięczał je swojej nieprzeciętnej inteligencji i nie mniejszej pracowitości oraz wrażliwości, z których wyrastała potrzeba działania na rzecz dobra wspólnego.

„Niewielu jest polityków, którzy wnieśli tak znaczący wkład w rozwój województwa podlaskiego. Krzysztof służył mu przez tyle lat sprawując mandat radnego sejmiku, posła i senatora. Był wybitnym działaczem związkowym, a potem politycznym. (…) Mógłby tyle jeszcze zrobić dla Polski.” – pisał prezes PiS w liście odczytanym przez Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego. Minister dodał od siebie, że opłakując Krzysztofa Putrę, jesteśmy zobowiązani do tego, by kontynuować to, czemu poświęcił swoje życie.

„Mam nadzieję, że ta tablica będzie nam przypominać, że w każdej dziedzinie życia warto trzymać się powtarzanego przez niego motta, że warto być po prostu dobrym człowiekiem” – dodał minister.

Wojewoda Bohdan Paszkowski odczytał z kolei list premiera Mateusza Morawieckiego. W nim śp. Krzysztof Putra został określony jako „człowiek, który życie poświecił służbie bliźnim, na którego zawsze można było liczyć.”

Marszałek Artur Kosicki dziękował radnym wojewódzkim obecnej i poprzedniej kadencji za zaangażowanie i poparcie inicjatywy nadania sali obrad imienia Krzysztofa Putry.

Słowa uznania i wspomnienia śp. Krzysztofa Putry przywoływało tego dnia wiele ważnych osób, wśród nich m.in. przewodniczący Sejmiku Bogusław Dębski i wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe. W uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim wzięli także udział Starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski, przedstawiciele duchowieństwa - Arcybiskup białostocki i gdański Jakub i ks. prałat Andrzej Kakareko, a także licznie zgromadzeni goście, m.in. posłowie na Sejm RP Bernadetta Krynicka i Henryk Wnorowski oraz członkowie Zarządu Województwa, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego oraz samorządów innych szczebli z regionu.