Zmiana rozpoczęcia Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Teatrów Wiejskich

Dodana: 30 styczeń 2020 11:36

1 lutego 2020 r. odbędzie się XXI edycja Powiatowego Przeglądu Zespołów Kolędniczych oraz Teatrów Wiejskich i Obrzędowych. Przez lata impreza odbywała się w Czarnej Białostockiej, teraz zapraszamy do Michałowa. Organizatorami Przeglądu są Starostwo Powiatowe w Białymstoku i Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie. Zespoły prezentują tradycyjne formy kolędowania, nawiązujące do lokalnych tradycji: z szopką, z gwiazdą, z konikiem, z kozą, herody itp. Teatry nawiązują w swoich przedstawieniach do świąt ( Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Trzech Króli, Wielkanocy), a także do uroczystości rodzinnych (np. wesel, chrzcin, swatania), i zwyczajów związanych z pracą na roli i w gospodarstwie domowym (np. kiszeniem kapusty, dożynek).

Występom przyglądać się będzie jury, które wyłoni najlepsze zespoły.  Oceniana będzie m.in. zgodność z tradycją lub stosowanie elementów tradycji,  autentyczność rekwizytów, kostiumów i gwary, poziom i ogólny wyraz artystyczny.

Prezentacje odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie 1 lutego, początek godz. 11.00.

W Przeglądzie mogą wziąć udział grupy, zespoły lub teatry z terenu powiatu białostockiego.  Wyróżnione  zespoły otrzymają nagrody finansowe, ufundowane przez organizatorów. Dodatkowo najlepsze teatry wiejskie reprezentować będą Powiat Białostocki na Przeglądzie Wojewódzkim w  Łomży 22 lutego 2020 r. Zgłoszenia do udziału w Przeglądzie przyjmuje do 24 stycznia Starostwo Powiatowe w Białymstoku (Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji).

Karta zgłoszenia (.doc 136.00 kB)

Regulamin (.doc 80.50 kB)