Prawie 7,5 mln. zł na drogi dla Powiatu Białostockiego z FDS

Dodana: 4 czerwiec 2019 07:44

Blisko 21 mln zł dostaną podlaskie samorządy na budowę dróg lokalnych z Funduszu Dróg Samorządowych. Zbudują i przebudują prawie 39 km dróg. W poniedziałek (3.06.2019 r.) wojewoda Bohdan Paszkowski podpisał z samorządowcami stosowne umowy na dofinansowanie.

Do powiatu białostockiego trafi w sumie prawie 7,5 mln. zł.  2 mln zł to dofinansowanie na budowę 800 m odcinka wyłożonej brukiem drogi powiatowej we wsi Klimki w gminie Czarna Białostocka. Umowę w tej sprawie podpisali z wojewodą starosta Jan Perkowski i wicestarosta Roman Czepe.

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński podpisał umowę na dofinansowanie budowy 1,1 km drogi gminnej Pajewo – Kurowo, odcinka łączącego dwie gminy i stanowiącego połączenie z trasą S8, jest to również dojazd do Narwiańskiego Parku Narodowego.

Burmistrz Czarnej Białostockiej Jacek Chrulski podpisał umowę na modernizację drogi Zamczysk – Pozdzamczysk – Niemczyn. To 3,2 km, stanowi fragment Szlaku Rękodzieła Ludowego. Będzie gotowa jesienią tego roku.

Wójt Turośni Kościelnej Grzegorz Jakuć odebrał symboliczny czek na dofinansowanie budowy 800 m drogi przez Czaczki Wielkie, teraz jest tam bruk a być może już w wakacje kierowcy pojadą asfaltem. Droga ta łączy dwie drogi powiatowe. Wg wójta Turośni jest to najgorsza droga w gminie.

W sumie dofinansowanie z FDS otrzyma 6 podlaskich powiatów:

1. Powiat suwalski – ponad 1, 4 mln zł - odcinek Wiżajny – Smolniki – Sidory oraz Przerośl – Zusenko – Jemieliste.
  2. Powiat grajewski – ponad 2,2 mln zł - odcinek Bęćkowo – Szczuczyn oraz Wąsosz do granicy obrębu Wąsosz.
  3. Powiat sejneński – ponad 2, 2 mln zł - odcinek Sejny – Bosse – Berżałowce.
  4. Powiat sokólski – blisko 2, 9 mln zł - Ostrów Północny – Ostrów Południowy – Ostrów Nowy, Nowa Świdziałówka – Górany.
  5. Powiat kolneński – ponad 2,1 mln zł – Janowo – Łosewo - Niksowizna
  6. Powiat białostocki – 2 mln zł – Klimki.

Ponadto z Funduszu Dróg Samorządowych dotacje dostanie 10 gmin:

1. Gmina Wiżajny – pond 960 tys. zł – Okliny – Mauda.
  2. Gmina Turośń Kościelna – blisko 590 tys. zł – Czaczki Wielkie.
  3. Gmina Bakałarzewo – prawie 450 tys. zł – Bakałarzewo.
  4. Gmina Kuźnica – ponad 540 tys. zł – obręb Kowale.
  5. Gmina Raczki – blisko 560 tys. zł – Sidory.
  6. Gmina Jaświły – prawie 890 tys. zł – od drogi wojewódzkiej nr 670 do Dolistowa Nowego.
  7. Miasto Kolno – blisko 660 tys. zł – ul. Marii Dąbrowskiej.
  8. Gmina Czarna Białostocka – ponad 2 mln zł – Zamczysk – Podzamczysk – Niemczyn.
  9. Gmina Radziłów – blisko 180 tys. zł – Karwowo.
  10. Gmina Tykocin – blisko 850 tys. zł - odcinek Pajewo – granica gminy Tykocin.