Podopieczni Domu Samopomocy w Łaźniach w roli artystów

Dodana: 22 styczeń 2020 11:43

15.01.2020 r. w Galerii Arsenał w Białymstoku otwarto wystawę prac, których autorami są podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu  Samopomocy w Łaźniach, gm. Supraśl. W ramach zainicjowanego przez Galerię Arsenał w Białymstoku programu edukacyjnego Plac Zabaw Arsenał, w 2019 roku przeprowadzono projekt Portret (w) osobie z cyklu „Sztuka szuka człowieka”. Złożyły się nań  cztery spotkania warsztatowe, poświęcone portretowi fotograficznemu, które odbyły się w Powiatowym Środowiskowym Domu  Samopomocy w Łaźniach. Uczestnicy (niepełnosprawni mieszkańcy powiatu) za pośrednictwem fotografii mieli okazję inaczej spojrzeć na siebie i towarzyszących im na co dzień ludzi. Uczestnicy to: Anna, Marta, Regina, Ania, Gosia, Łukasz, Wojtek, Marcin, Jan, Piotrek i Lech, a pomagała im terapeutka Emilia.

Wszystkie sesje fotograficzne poprzedziły działania wprowadzające: projekcje multimedialne, prace scenograficzne i charakteryzatorskie oraz to, co najcenniejsze w realizacji każdego projektu – niezwykłe rozmowy.

Autorzy w swoich pracach uchwycili i utrwalili to, co osobliwego i ciekawego można wyczytać w twarzy drugiego człowieka. Czas poświęcony na prace warsztatowe, sesje i przygotowania za każdym razem obfitował w zaskakujące zdarzenia i sytuacje, dające autorom poczucie sprawności, doświadczenie kreatywnego działania oraz wiele, wiele radości. Atmosfera spotkań i zaangażowanie biorących w nich udział osób przełożyły się na aurę prezentowanych prac. Okazało się, że tak niewiele trzeba, by sztuka znalazła człowieka, a człowiek odnalazł część siebie w sztuce.

Wystawę można oglądać do 13 lutego 2020 r. Wstęp jest bezpłatny.