Pamięć Konstantego Kalinowskiego uczczona w Mostowlanach

Dodana: 25 listopad 2019 08:16

W piątek 22 listopada 2019 r. wicestarosta Roman Czepe, przewodniczący Rady Powiatu Zenon Żukowski, zastępca wójta Gródka Lilia Waraksa, radna Rady Powiatu Anna Grycuk wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Gródku i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gródku Magdalena Łotysz złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem Konstantego Kalinowskiego w Mostowlanach (wsi położonej przy samej granicy z Republiką Białoruś) w gminie Gródek – w powiecie białostockim. Właśnie w Mostowlanach w 1838 r. urodził się Wincenty Konstanty Kalinowski, jeden z przywódców powstania styczniowego, stracony przez Rosjan w 1864 r. w Wilnie.

22 listopada 2019 r. w Wilnie odbył się pochówek prochów Konstantego Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego oraz kilkunastu powstańców styczniowych straconych w 1863 i w 1864 r. przez rosyjskich zaborców. Po śmierci grzebano ich w tajemnicy, bez trumien, ze związanymi rękoma. Po ponad 150 latach, dopiero teraz w Wilnie, przywódcy i uczestnicy powstania styczniowego otrzymali godny pochówek. Wśród nich - naczelnik powstania na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej Konstanty Kalinowski - rodem z podlaskich Mostowlan.