Gmina Michałowo przejęła od Powiatu miejscowy Zespół Szkół

Dodana: 2 wrzesień 2019 08:16

29.08.2019 r. starosta białostocki Jan Perkowski, wicestarosta Roman Czepe i burmistrz Michałowa Marek Nazarko podpisali akt notarialny, na mocy którego gmina oficjalnie przejęła tę placówkę od Starostwa Powiatowego w Białymstoku. „Rozmowy o przejęciu szkoły między Powiatem Białostockim a gminą Michałowo trwały od wielu lat, jednak dopiero kilka miesięcy temu nastąpił przełom w negocjacjach. Byliśmy od początku przekonani, że jedyną szansą na uratowanie szkoły jest przejęcie jej przez gminę” – mówił na konferencji prasowej przed budynkiem szkoły starosta Jan Perkowski.

„Ta szkoła musi tu być” - apelował Roman Czepe, wicestarosta Powiatu Białostockiego. „ Blisko znajdują się wielkie zakłady, jak Samasz, Pronar, Unibep i wiele różnych firm. Trzeba się z nimi tak porozumieć, by tutaj kształcić, a tam zatrudniać” - mówił. Dodał, że na miejscu łatwiej będzie zarządzać szkołą niż z odległości – z Białegostoku.

Burmistrz Michałowa nie informuje jeszcze o szczegółach dotyczących tego jak będzie funkcjonować szkoła. Zapowiada na razie, że każdy uczeń otrzyma na czas nauki za darmo laptop. Planowana też jest  50 proc. dopłata do kosztów dojazdu na lekcje, bez względu na to gdzie uczeń mieszka.

Od września naukę w dwóch klasach pierwszych w liceum ogólnokształcącym przy Zespole Szkół w Michałowie rozpocznie 42 uczniów. „Jeśli i w kolejnych latach ten trend się utrzyma, to jesteśmy na dobrej drodze” – podkreślał Marek Nazarko. „Będzie nas stać, żeby opłacić w tej szkole dwie klasy w każdym roczniku. By solidnie funkcjonowała”.

Burmistrz apelował do rodziców, by posyłali swoje dzieci do tej placówki. Zapewnił, że o kierunkach nauczania powie kiedy wszystko będzie ustalone i pewne. „Trzeba to uzgodnić z kuratorium, a także z panem starostą wicestarostą” – wyjaśnił Marek Nazarko.

„Mimo przekazania zadania, nie odcinamy się od tej szkoły”  - mówił starosta Jan Perkowski. I obiecał, że pieniądze które co roku Powiat wydawał na tę placówkę wrócą do gminy w postaci nakładu na remonty dróg.

Zespół Szkół w Michałowie powstał 1 września 1997 roku z połączenia Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych. Dwa lata później placówkę przejęło starostwo. W chwili przejęcia szkoły od Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w 34 oddziałach uczyło się 855 uczniów i słuchaczy. W kolejnych latach następował systematyczny spadek liczby kształcących się osób – do 128 w 7 oddziałach, w roku szkolnym 2018/2019.  Zmniejszanie liczby uczniów związane jest m.in. z:

• reformą oświaty, która weszła w życie 1 września 2001 r. (brak naboru do szkół średnich w związku z utworzeniem gimnazjum oraz zmniejszenie się cyklu nauczania w liceach ogólnokształcących do 3 lat i technikach do 4 lat),
  • niżem demograficznym,
  • trendem, zgodnie z którym uczniowie wybierają większe miasta – w tym przypadku Białystok.

Powiat sprzedał swój majątek gminie za 500 tys. zł. Taką kwotę  rocznie dokładał do utrzymania ZS. Majątek jest szacowany na 4 mln zł.