Brygada Zmechanizowana ze Szczecina gości w tych dniach w powiecie białostockim

Dodana: 1 kwiecień 2019 15:42

Wyzwania współczesnego pola walki pokazują, że aktualne konflikty zbrojne ulegają ciągłej modyfikacji. Z tego powodu „Błękitna” Brygada nie zamierza poprzestawać tylko na sztywnych ramach ośrodków poligonowych, ale wychodzi poza ich granice, by szkolenie uczynić jak najbardziej nieszablonowym i efektywnym – wyjaśnia obecność 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina jej oficer prasowy por. Błażej Łukaszewski.

Żołnierze „Błękitnej” Brygady szkolili się niedawno na Lubelszczyźnie, a teraz wykonują to zadanie w Podlaskiem,  we współdziałaniu z 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej i 18 pułkiem rozpoznawczym. Szkolenie to ma przede wszystkim uświadomić mieszkańcom wschodniej Polski, że mobilna i nowoczesna 12 Brygada - jeśli otrzyma takie zadanie – jest w stanie bardzo szybko i sprawnie przemieścić się w najdalsze zakątki Polski – dodaje por. Łukaszewski.

Dodatkowo żołnierze spotykają się z uczniami okolicznych szkół i ze społecznością lokalną, aby prezentować nowoczesne uzbrojenie, które potwierdziło swą wartość bojową w trakcie ćwiczeń krajowych i międzynarodowych, a także misji w Iraku czy Afganistanie. Poza tym zachęcają by wstępować w szeregi Wojska Polskiego.

Z tych powodów przez najbliższe dni żołnierzy 12 Brygady będzie można spotkać w wielu zakątkach Podlasia. Żołnierze będą poruszać się głównie transporterami opancerzonymi Rosomak, w kolumnie. Na spotkaniu  w starostwie powiatowym w Białymstoku przyznali, że część kierowców próbuje ominąć  kolumnę, a gdy im się to nie udaje – „wciskają się” między pojazdy wojskowe. Tego robić nie wolno, i jest to bardzo niebezpieczne  - przypominają żołnierze.